שאלות ותשובות למתעניינות ולמתעניינים בתיכון אורים

רגע, הבנתי שזה לא קשור לסלט, אבל מה זה בכלל חינוך ולדורף?


חינוך ולדורף הוא זרם חינוכי ייחודי מוכר על ידי משרד החינוך. הזרם החינוכי נהגה בתחילת המאה העשרים על ידי הפילוסוף ואיש הרוח רודולף שטיינר, ומאז צמח וממשיך להתפתח על ידי מחנכים ומחנכות בכל העולם. המטרה של חינוך ולדורף היא בני האדם עצמם. כמחנכים עלינו לעזור למתבגרים להתפתח באופן בריא ועצמאי, לאפשר להם סביבה תומכת ולהגיש להם את המזון הנפשי והאינטלקטואלי המתאים לשלב ההתפתחותי שלהם. חינוך ולדורף הוא חינוך שתופס את ישות האדם באופן מתפתח ורב ממדי ופונה לכל הממדים באופן חווייתי ומגוון (גופני, רגשי ושכלי). ניתן לקרוא עוד כאן. למאמרים לחצו כאן ולסרטונים כאן.
אני לא מגיע עם רקע בחינוך ולדורף. האם התיכון רלוונטי עבורי?


בהחלט. חינוך ולדורף הוא לא חינוך אקסקלוסיבי וּודאי שלא אליטיסטי. הוא פונה לכל מי שיש לו נפש חפצה ורצון אמיתי לעבור חוויה משמעותית באחת מתקופות החיים החשובות בחייכם. אז נכון: ביסודי ובחטיבה אולי לא שָרתם באופן קבוע, לא סרגתם, לא ציירתם כמו חלק מהחברים והחברות שתפגשו בתיכון. אבל אלה רק הסממנים החיצוניים – מיומנויות שתמיד אפשר לרכוש, כישורים שתמיד אפשר לחזק. מה שחשוב הוא הרצון שלכם, והנכונות שלכם להגיע בפתיחות לחוויות לא מוכרות; לאווירה שונה; לסוג אחר של קשר עם הצוות החינוכי ועם החברות והחברים.
האם תהיה תעודת בגרות בסוף?


בהחלט. אמנם, אנחנו חושבים שבחינות בגרות ותעודת בגרות אינן הדבר החשוב ביותר בתקופה זו בחייכם, אבל עם זאת, אנחנו מבינים את החשיבות שלהן עבור מרבית בני הנוער שאנחנו פוגשים. לכן, אף על פי שרוב הדגשים בתקופת התיכון אצלנו יהיו בתכנים ובחוויות אחרות כל התלמידים שלנו יצאו מהתיכון עם תעודת בגרות מלאה לאחר הכנה מצוינת לבחינות הבגרות.
לאילו מגמות אפשר להצטרף?


אז לא "מגמות", כמו שאולי יש בתיכונים אחרים או כמו שהיה נהוג לכנות זאת בעבר, אלא "הרחבות" – כלומר, מקצועות שאינם חלק ממקצועות הליבה (מתמטיקה, אנגלית, לשון, אזרחות, ספרות, תנ"ך והיסטוריה) ושנבחנים בהם ברמה של 5 יחידות לימוד. כדי לקבל תעודת בגרות מלאה, יש להרחיב מקצוע אחד כזה לפחות. בתיכון אורים יוכלו התלמידים והתלמידות להרחיב שלושה מקצועות: אמנות, מחשבת ישראל ומדעי המחשב.
אז במה זה שונה מתיכון רגיל?


אוהו! עכשיו סוף סוף אפשר להתחיל לדבר. מבחינת השגת תעודת בגרות מצוינת – אין הבדל מתיכון רגיל, אך חשוב לומר, שיש הבדל מבחינת מגוון ההרחבות שתיכון רגיל גדול יכול להציע לתלמידים. אצלנו למשל, אין אפשרות לבחור בין הרחבות בפיזיקה, בכימיה, בביולוגיה ובתאטרון. אבל השוני העיקרי בין תיכון ולדורף לתיכון רגיל מתבטא בהרבה דברים אחרים: בסוג הקשר האישי שנוצר בין אנשי הצוות לתלמידים, בעושר ובמגוון ההתנסויות והחוויות שתכנית הלימודים מציעה (כך למשל, כל תלמיד ישתתף בכיתה י' בהפקת תאטרון, בהפקת מופע מוזיקלי ובסדנאות שטח, ילמד בסדנאות אמנות ויעבוד על פרויקט אישי משמעותי). אם ננסה לצמצם את הכול למשפט אחד, נאמר שתיכון ולדורף מעמיד את החוויה האנושית על מישוריה השונים (שכל, רגש, עשייה) במרכז תכנית הלימודים.
האם יש תנאי קבלה מסוימים?


מסלול הקבלה לתיכון כולל הגשת ערכת הרשמה מפורטת ולאחריה שיחה אישית עם התלמיד או התלמידה וההורים. אנו מקבלים תלמידים ותלמידות שרוצים לבחור בתכנית הלימודים המיוחדת שלנו ושהוכיחו יכולת לימודית עם ציון ממוצע של 75 ומעלה בשנה האחרונה.
כמה תלמידים יהיו בכיתה? כמה כיתות יהיו בשכבה?


אנו מכוונים לכיתות של כ-30 תלמידים. חשוב לנו ליצור תיכון אינטימי עם אווירה משפחתית ולכן נאפשר בשלב זה עד שתי כיתות בשכבה.
מי הצוות שילמד ויחנך?


צוות המורים מתהווה בימים אלה. אנחנו קולטים מורים עם ניסיון והכשרה בתחום החינוך וההוראה בתיכון ובאופן ספציפי עם ניסיון והכשרה בחינוך ולדורף.
היכן יהיה התיכון?


התיכון ממוקם בבית חינוך אורים שבכפר הירוק.
האם יש אישור של משרד החינוך?


אנחנו עובדים על זה! בזמן הקרוב תוגש בקשה מתאימה למשרד החינוך ובעתיד נקבל אישור והכרה כמו כל תיכון בישראל על פי דין.
כיצד ייראה שבוע הלימודים?


שבוע הלימודים בכיתה י' יכלול חמישה ימי לימוד – ראשון עד חמישי. יום שני יהיה יום ארוך (עד 19:00) ויאפשר עבודה חברתית וגיבוש כיתתי (עשייה התנדבותית, מעגל הקשבה כיתתי, ארוחת ערב משותפת). ימי שלישי יוקדשו ללמידה עצמית ולעבודה על פרויקטים. בכיתות י"א ו-י"ב שבוע הלמידה יכלול שישה ימי לימוד בשבוע.
יאללה, אני רוצה להתקדם. איך עושים את זה?


השאירו פרטים כאן וניצור קשר בהקדם!