top of page

תרפיות והוראה מתקנת

 

במרכז הקהילתי קיים מערך תרפיות הכולל כמה וכמה סוגים של תרפיות. התרפיות הן טיפולים המוענקים לילדי בית הספר ולעתים גם לילדי הגנים, ופועלים בתחום הרגשי והפיזי. לצד התרפיות מתקיימים שיעורים פרטיים במרכז הקהילתי, ושיעורי אקסטרה לסן והוראה תומכת במסגרת בית הספר. 

 

תרפיה באמנות

טיפול באמנות הינו טיפול רגשי הבעתי, אשר עושה שימוש במגוון רחב של אמצעים אמנותיים לצורך ריפוי. הטיפול באמנות מספק לילד מרחב תראפויטי, שבו יוכל לבחור מקשת רחבה של אמצעים, שיעזרו לו לבטא את העולם הרגשי שלו ואת קולו הפנימי. הטיפול מספק מקום לביטוי קונפליקטים פנימיים אשר לא מדוברים באופן ישיר. הדגש הוא על התהליך ועל הקשר שנבנה ולא על התוצר הסופי.

אוריתמיה מרפאת

משמעות המילה אוריתמיה – תנועה יפה, מלאת חיים, הרמונית ובריאה.
האוריתמיה כאמנות, מביאה את מרכיבי השפה - תנועות ועיצורים, לידי ביטוי בתנועות ובמחוות. באוריתמיה הטיפולית מהוות תנועות ומחוות אלו בסיס לתרגילים המרפאים.
בהתבוננות על האופן שבו ילדים נעים – בעת הליכה, קפיצה, דילוג, טיפוס, משחק, ניתן לזהות קשיים שונים המתבטאים בבעיות של התמצאות במרחב, שיווי משקל, קשב וריכוז, קואורדינציה, אי שקט. תרגילי האוריתמיה הטיפולית מכוונים לליקויים והפרעות אלה, כמו גם למחלות כרוניות ופסיכוסומטיות.
בעבר הרחוק, היה ידוע לבני האדם הקשר בין צלילי הדיבור לתהליכי ריפוי, וידועה הייתה השפעת צלילים אלה על האדם ובריאותו. האוריתמיה הטיפולית עושה שימוש במחוות של התנועות והעיצורים, כדי להשפיע על האורגניזם, לחזק תפקודים שנחלשו, לאזן ולווסת תהליכים פיזיולוגיים ונפשיים, להביא סדר ולווסת את הדינמיקה ויחסי הגומלין של תהליכים רוחניים, נפשיים וגופניים באורגניזם כולו.
באמצעות דרך טיפולית זו ניתן לעזור לילד לרכוש יותר בטחון, ליצור שקט פנימי, לתמוך ולקדם אותו בתהליכים לימודיים, במערכות יחסים חברתיים ולעזור לו להתקדם בכל תפקודי החיים בכלל.

מסאז' ריתמי

מבוסס על הבנת היחסים בין המערכות העצבית-חושית והמטבולית. לעיסוי יש השפעה הרמונית ובונה על תפקודים גופניים רבים, לרבות נשימה, מחזור הדם, עיכול ושרירים.

בעיסוי הריתמי משתמשים במגע עדין ובתנועות עם מקצב של נשימה, שיכולות לחדור לעומק הרקמות ללא לחץ. התנועות מעוגלות ונועדו להשפיע על זרימת הנוזלים בגוף. המסאז' מגרה ומחייה את תהליכי החיים ברקמות. העיסוי מתבצע עם מגוון שמנים ומותאם לצורך הספציפי של המטופל. מעבר להקלה של סימפטומים נפוצים, כאבים ומתחים, המסאז' הריתמי יכול להשפיע באופן משמעותי על הבריאות הנפשית והאיזון המנטלי.

הטיפול ניתן בחדר מחומם, המטופל עטוף בשמיכות ובמגבות, כשרק חלק הגוף שמטופל נותר גלוי. כל טיפול עורך כ-20 עד 30 דקות ולאחריהן יש זמן דומה למנוחה. המנוחה היא חלק בלתי נפרד מהטיפול, ובה הגוף נכנס לפעילות. התרפיה נעשית במקבצים של כמה שבועות, עם הפסקות ביניהם.

המסאז' הריתמי יעיל במיוחד בטיפול במצבים כרוניים, כמו בעיות במחזור הדם, בעיות אורתופדיות וכאבים. הוא יעיל גם בטיפול במצבים כמו מתח, חרדה, דיכאון, טראומה, בעיות שינה וחולשה של המערכת החיסונית.

טיפול באמצעות שיטת אלבאום

שיטת אלבאום היא שיטת אימון גופני המטפלת בקשיי תפקוד ולמידה. כאשר אחת או כמה מערכות גופניות של הילד אינן מתפקדות או שאינן מתקשרות באופן תקין, עלול הדבר לגרום לקושי בתהליכי למידה, לקשיי קשב וריכוז, לקשיי התנהגות, לקשיי התארגנות וכמובן גם לפגיעה בדימוי העצמי. בהתאם למקור הקושי המסוים של הילד, כפי שאובחן, מתמקדים האימונים בתחומים הבאים: שיפור הוויסות החושי, מוטוריקה גסה ועדינה, חיזוק מערכת שרירי העיניים, גרפו-מוטוריקה, שיפור הקואורדינציה בין חלקי גוף שונים ובין מערכות שונות (כגון הפעלה בו-זמנית של הגוף לצד חשיבה או הפעלת רגש), שיווי המשקל, התמצאות במרחב, גמישות והרפייה, יציבה, קרקוע, נשימה וכוח רצון.

 

תרפיה בתנועה

בטיפול בתנועה, נוצרת האפשרות עבור המטופל לבטא את עצמו ולהעניק משמעות מחודשת לנוכחותו במרחב. הוא מקבל מידי התרפיסט תמיכה רגשית לדבריו ולמעשיו בתנועה ובשיחה.

 

אקסטרא לסן

תרפיה שמקורה בעולם החושים, כפי שהוא נתפס על-פי האנתרופוסופיה. הטיפול מוכוון לחסכים שנוצרו בשביעון הראשון בהתפתחותו של הילד. התרגילים השונים מאפשרים לילד להגיע לאיזון בחושיו השונים, ובכך לשפר את תפקודיו השונים בכיתה ומחוצה לה.

 

הוראה תומכת

הוראה תומכת מתבצעת בקבוצות קטנות. מטרתה לעזור לילדים המתקשים בתחומי לימוד שונים כגון עברית, מתמטיקה, אנגלית ועוד. כמו כן, היא מאפשרת להם לעבוד בקבוצות קטנות ובאסטרטגיות ובשיטות לימוד שיאפשרו להם להתקדם ולהצליח, ולהשתלב בכיתות.

bottom of page